Rzuty mieszkań - jak je rysować

Rzuty mieszkań - jak je rysować?Jak rysować rzuty mieszkań?

Rzuty mieszkań to wartościowe źródła informacji, które są idealnym dodatkiem do zdjęć oglądanej nieruchomości. Co ważne rzuty mieszkań mogą ułatwić nam zaplanowanie nowej aranżacji naszego mieszkania.

Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy uzupełnienie informacji do procesu tworzenia rzutów mieszkań. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas rysowania rzutów. Dowiesz się również jak narysować plan mieszkania w kilka minut - i pracować na wersji roboczej planu dowolnie go modyfikując.

W tym poradniku poruszyliśmy również kwestie przydatności rzutów mieszkań oraz ich dostępne wersje, z którymi mamy styczność w różnych momentach przy pracy z nieruchomościami.

Dlaczego plany mieszkań są tak popularne?

Niezależnie od tego czy jesteśmy właścicielem nieruchomości czy osobą zainteresowaną zakupem mieszkania, w codziennym życiu mogą pojawić się sytuacje wymagające zmierzenia poszczególnych ścian i odległości sąsiadujących pomieszczeń.

Spisanie długości na kartce może być bardzo proste. Natomiast co jeżeli zdecydujemy się przemeblować nieruchomość lub wprowadzić zmiany lokatorskie dotyczące przebudowy ścian czy przebudowy instalacji elektrycznej/wodnej-kanalizacyjnej?

dwa podziały planu mieszkania

Pomocnym rozwiązaniem może być wprowadzenie informacji technicznych na przygotowany przez nas rzut mieszkania. Z jednej strony zyskujemy wizualne ułatwienie wprowadzonych przez nas zmian aranżacji. Z drugiej strony możemy zebrać wszystkie informacje techniczne i przepisać je na plan mieszkania.

W tym artykule zwrócimy uwagę na techniczne i praktyczne zastosowanie rzutów mieszkań w naszym codziennym życiu.

umeblowany rzut mieszkania
techniczny plan mieszkania

Dostęp do rzutu mieszkania online?

Łatwy i szybki dostęp do rysowania rzutu mieszkania w formie online to przede wszystkim spora oszczędność czasu, który może być nam potrzebny w codziennym życiu.

dostęp do rzutu mieszkania online

Pierwszym krokiem na drodze do oszczędności będzie praca z programem do rysowania planów, który jest dostępny w każdym miejscu gdzie mamy dostęp do internetu, ponieważ:

 • możemy w każdym momencie wrócić do edycji i rysowania rzutu
 • wystarczy, że zalogujemy się na nasze konto, niezależnie na jakim komputerze czy tablecie się znajdujemy
 • możemy nanosić zmiany na rzut w czasie rzeczywistym będąc na nieruchomości
 • możemy tworzyć różne wersje rzutów kopiując je między sobą i skupiając się na różnych koncepcjach aranżacji pomieszczeń

Druga bardzo ważna kwestia to prosta i czytelna obsługa programu do rzutów zapewniająca nam szybkie tworzenie interesujących nas koncepcji aranżacji naszego mieszkania.

Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że rysowanie rzutu mieszkania online jest procesem, który składa się z kilku etapów.

Podzielimy się teraz naszymi doświadczeniami, dzięki którym rysowanie rzutów będzie łatwiejsze.

Jak korzystać z programu do rzutów online

Skupiamy się na sprawdzonych sposobach dzięki, którym rysowanie nowych planów mieszkań zajmie zaledwie kilka minut.

 • Dodanie podkładu do rzutu

Pierwszym ułatwieniem na drodze do stworzenia rzutu mieszkania z wymiarami jest funkcja dodania podkładu do rzutu, która została opisana szczegółowo w naszym poradniku. To pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu na odrysowanie pomieszczeń z zachowaniem proporcji.

rzut mieszkania dostępny online
 • Najpierw ściany nośne, a później działowe

Rysowanie rzutu powinniśmy zacząć od dodania ścian nośnych, a następnie ścian działowych. Taka kolejność pozwoli na szybsze przygotowanie rzutu z prawidłowym podziałem nieruchomości na poszczególne pomieszczenia. Zaczynając od poszczególnych ścian pokoi często poprawiamy obrys nieruchomości wraz z nośnymi ścianami znajdującymi się wewnątrz pokoi.

dodanie ściany nośnej i działowej na rzut mieszkania
zmiana grubości ściany nośnej i działowej na planie mieszkania

Co powoduje, że tracimy czas na poprawki i przesunięcia również ścian nośnych. Natomiast jeśli już raz poprawnie naniesiemy obrys nieruchomości to dodanie ścian działowych zajmie nam zdecydowanie mniej czasu.

 • Skróty klawiszowe to podstawa

Powinniśmy Korzystać z następujących skrótów klawiszowych podczas rysowaniu rzutu:

 • dodanie ściany - “spacja”, dodanie drzwi -”q” i okien - “w” oraz zmiana wielkości ścian - ściana nośna “1”, ściana działowa “2”, ściana balkonowa “3”, ściana ukryta “4”
Podczas edycji rzutu powinniśmy korzystać z następujących skrótów klawiszowych:
 • “enter” do przechodzenia do właściwości pomieszczenia, oraz “delete”
 • gotowe szablony rzutów

Jeśli nie mamy przygotowanego wcześniej odręcznego podkładu rzutu mieszkania, który możemy wgrać do programu do rysowania planówwówczas z pomocą nam przyjdą gotowe szablony rzutów.

gotowe szablony rzutów mieszkań

Wybieramy w pierwszej kolejności folder szablonów odpowiadający liczbie pokoi naszej nieruchomości. Następnie szukamy szablonu, który ma zbliżony układ pomieszczeń oraz metraż do naszego mieszkania.

Wprowadzamy proste zmiany takie jak:

 • przesunięcia ściana
 • dodanie/usunięcie ścian
 • dodanie/usunięcie okiem
 • dodanie/usunięcie drzwi

I praktycznie rzut mamy już gotowy. Pozostają tylko meble.

Rzut mieszkania z wymiarami w Archiplaner

Podczas przygotowywania zwymiarowanego rzutu mieszkania w pierwszej kolejności skoncentrujmy się na zachowaniu proporcji tworzonego rzutu następnie możemy skupić na dokładnych wymiarach poszczególnych ścian.

najpierw obrys planu mieszkania

Jeżeli podkład do rzutu mieszkania został przygotowany przez nas odręcznie na papierze, możemy mieć pewność, że nie odrysowujemy rzut 1:1.

Próba skupiania się na wprowadzeniu dokładnych wymiarów ścian w aplikacji bez dokładnego technicznego rzutu przygotowanego przez architekta może spowodować, że stracimy dużo czasu na dopasowanie określonych proporcji pomieszczeń.

Przykłady rzutów mieszkań z wymiarami

W programie do rzutów archiplaner mamy dostęp do przygotowanej biblioteki planów mieszkań i domów, którą rozwijamy. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię rodzaj nieruchomości i dostosujesz go do własnych potrzeb.

Na podstawie naszego doświadczenia praca z gotowymi szablonami może zaoszczędzić Tobie dodatkowe kilkanaście minut na tworzenie planu mieszkania - jeśli tworzysz rzut po raz pierwszy.

Dlatego systematycznie rozwiajamy bazę dostępnych gotowych planów mieszkań do Twojej dalszej edycji.

Rzuty mieszkań 1 pokojowych

Kawalerki są jednym z bardziej pożądanych produktów mieszkań dostępnych na rynku. Jest to spowodowane przede wszystkim zapotrzebowaniem na mieszkania jednopokojowe.Idealnie nadają się jako inwestycje pod wynajem krótko i długoterminowy.

Dlatego rzuty kawalerek są przydatnymi źródłami informacji jeśli chodzi o dostępne możliwości aranżacji małego 1 pokojowego mieszkania.

1 pokojowy rzut mieszkania 26 metrów
1 pokojowy rzut mieszkania 25,5 metrów
1 pokojowy rzut mieszkania 27 metrów
1 pokojowy rzut mieszkania 34 metry

Rzuty mieszkań 2 pokojowych

Mieszkania dwupokojowe są również pożądanym produktem nieruchomości. Z jednej strony nadają się pod inwestycję, a z drugiej strony dwa niezależne pokoje zaspokajają potrzeby większości nowych par bez dzieci.

W programie archiplaner przygotowaliśmy kilka dostępnych wariantów podziału sypialni i salonu. Uwzględniliśmy również salon z aneksem kuchennym oraz rzut mieszkania 2 pokojowego z oddzielną kuchnią.

2 pokojowy rzut mieszkania 29 metry
2 pokojowy rzut mieszkania 33 metry
2 pokojowy rzut mieszkania 40 metrów
1 pokojowy rzut mieszkania 42 metry

Rzuty mieszkań 3 pokojowych

Rzuty 3 pokojowych mieszkań bywają już bardziej wymagające niż mniejsze lokale mieszkalne. Co powoduje, że wraz ze wzrostem powierzchni mieszkalnej, mamy więcej możliwości aranżacji całej nieruchomości. Przygotowaliśmy kilka popularnych wariantów 3 pokojowych rzutów mieszkań.

Więcej rzutów znajdziesz bezpośrednio w aplikacji do rysowania:

3 pokojowy rzut mieszkania 55 metrów
3 pokojowy rzut mieszkania 59 metrów
3 pokojowy rzut mieszkania 69 metrów
3 pokojowy rzut mieszkania 70 metrów

Rzuty mieszkań 4 pokojowych

Zazwyczaj 4 pokojowe mieszkania są docelowym miejscem zamieszkania rodzin z dziećmi. Ponieważ metraż 4 pokojowych nieruchomości przekracza zazwyczaj 60 metrów mamy spore możliwości aranżacji i modyfikacji takich lokali mieszkalnych.

Dlatego 4 pokojowe rzuty mieszkań w aplikacji archiplaner powinny ułatwić tworzenie pierwszych własnych koncepcji naszych mieszkań.

4 pokojowy rzut mieszkania 63 metry
4 pokojowy rzut mieszkania 69 metrów
4 pokojowy rzut mieszkania 85 metrów
4 pokojowy rzut mieszkania 93 metry

Rzuty mieszkań 5 pokojowych

W programie archiplaner aktualnie przygotowaliśmy sześć dostępnych szablonów 5 pokojowych rzutów mieszkań.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak jak będzie wyglądało Twoje 5 pokojowe mieszkanie w aplikacji archiplaner - wystarczy, że narysujesz swoje pomieszczenia na kartce i zrobisz jej zdjęcie. Następnie dodasz zdjęcie jako podkład do archiplaner i z łatwością wprowadzisz rzut do aplikacji.

Poniżej przesyłamy kilka dostępnych 5 pokojowych rzutów mieszkań:

5 pokojowy rzut mieszkania 34 metry
5 pokojowy rzut mieszkania 34 metry
5 pokojowy rzut mieszkania 34 metry
5 pokojowy rzut mieszkania 34 metry

Rzuty domów

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji rzutów domów. W archiplaner znajdziesz rzuty domów jednorodzinnych, bliźniaków oraz domów szeregowych.

1 pokojowy rzut mieszkania 34 metry
1 pokojowy rzut mieszkania 34 metry
1 pokojowy rzut mieszkania 34 metry
1 pokojowy rzut mieszkania 34 metry

Poziomy rzut mieszkania

W aplikacji archiplaner mamy możliwość przygotowania wyłącznie poziomego rzutu mieszkania, który rozumiany jest jako rzut 2D. Rzut mieszkania z góry może być przydatny jeżeli:

 • Chcemy przygotować koncepcję zmian lokatorskich zakładających przebudowę ściany działowej, zmianę punktów świetlnych czy włączników i gniazdek.
 • Planujemy zamówić zabudowę kuchni i dostosować zmiany istniejących przyłączy wody.
 • Chcemy przetestować różne koncepcje aranżacji mebli, łóżka, stołu bez konieczności ich faktycznego przestawiania.
 • Mamy przygotowanie zdjęcia nieruchomości i chcemy ułatwić orientację odbiorcy oglądającemu ogłoszenie.
plan mieszkania z góry

Istotnym jest fakt, że rzut poziomy mieszkania zawsze stanowi bazę do przygotowania planu nieruchomości 3D.

Nanosimy poszczególne ściany wraz z wymiarami, dodajemy drzwi i okna, meblujemy, a następnie generujemy rzut 3D w dedykowanym do tego programie.

Poziome rzuty mieszkań są bardzo popularne i spotykane przede wszystkim w:

 • ogłoszeniach nieruchomości na portalach.
 • inwestycjach deweloperskich lokali mieszkaniowych
 • w projektach i koncepcjach aranżacji powierzchni

Poziome rzuty mieszkań w Archiplaner

Poniżej pokażemy na gotowych przykładach zastosowanie programu do rzutów Archiplaner z wykorzystaniem kilku dostępnych funkcji dzięki, którym możemy dostosować plan mieszkania do własnych potrzeb.

Plan mieszkania z siatką do rysowania

Siatka na rzucie ułatwia odrysowanie równoległych ścian oraz sprawia, że łączenie ścian nośnych i działowych jest prostsze. Poniżej przykład zastosowania siatki w praktyce:

siatka ułatwiająca rysowanie planu mieszkaniaRzuty mieszkań z legendą

Legenda na rzucie może stanowić wartościowe źródło informacji dla osób, które pierwszy raz widzą plan mieszkania. Stanowi zbiorcze podsumowanie wszystkich informacji przedstawionych na planie nieruchomości.

legenda na planie mieszkaniaRzuty mieszkań z podkładem

Podkład stanowi wizualną wskazówkę ułatwiającą nam narysowanie poprawnego planu nieruchomości zachowując przy tym proporcję. Żeby tworzony przez nas rzut z wykorzystaniem podkładu był dokładny pod względem metrażu powinniśmy odpowiednio dostosować skalę podkładu.

Wystarczy, że dostosujemy wielkość podkładu do narysowanego pomieszczenia w aplikacji archiplaner dzięki czemu mamy zachowane odpowiednie proporcje.

Rzut techniczny mieszkania - kiedy jest potrzebny?

Czym jest techniczny rzut mieszkania i kiedy go potrzebujemy? Technicznym rzutem jest zwymiarowany lokal mieszkalny posiadający informację o rozprowadzonej instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz o włącznikach i punktach świetlnych.

Informacje zawarte w technicznym planie mieszkania dostarczają firmie budowlanej i firmie wykończeniowej niezbędne wskazówki oraz wytyczne dzięki, którym firma wprowadzi naszą koncepcję w życie. Dlatego powinniśmy znać podstawowe symbole nieruchomości, które pojawiają się na technicznym rzucie mieszkania.

Symbole na planie mieszkania

Poza dokładnymi wymiarami poszczególnych ścian istotną rolę odgrywają symbole na planie mieszkania, które są źródłem informacji niezbędnym do prawidłowego odczytania rzutu nieruchomości.

Poniższa przygotowana lista stanowi podstawowy zbiór informacji o elementach pojawiających się na planie mieszkania. Przedstawiliśmy również jak poniższe symbole prezentują się w naszym programie do rzutów:

Ściany nośne i działowe

Ściany stanowią główny element informujący nas o rozkładzie mieszkania. W zależności od nośności i przeznaczenia ścian wyróżniamy ściany nośne i ściany działowe. Ściany nośne służą do przenoszenia obciążenia budynku wraz ze stropem i dachem. Ściany działowe służą głównie do podziału całej nieruchomości na określone powierzchnie.

Słupy konstrukcyjne

Słupy konstrukcyjne służą również do odciążenia budynku. Istotnie wpływają na wytrzymałość ścian nośnych. Pojawiają się w istotnych miejscach nieruchomości, aby dodatkowo wzmocnić nośność ścian nośnych.

Oznaczenia okien

Okna są istotnym elementem przy tworzeniu podziału nieruchomości na poszczególne pomieszczenia. To w jakim miejscu znajdują się okna istotnie wpływa na dodatkowe podziały pokoi czy też wydzielenie osobnej kuchni.

rodzaje okien dostępne na rzucie mieszkaniaDrzwi wejściowe i wewnętrzne

Drzwi na rzucie są symbolem komunikacji pomiędzy pomieszczeniami.

rodzaje drzwi dostępne na planie mieszkaniaSchody

Schody oddzielają poszczególne poziomy nieruchomości i stanowią również element komunikacji w nieruchomości.

rodzaje schodów dostępne na rzucie nieruchomościPoziomy nieruchomości

Na planie poziomy pojawiają się jako osobne nieruchomości zazwyczaj usytuowane obok siebie albo pod sobą. W zależności od źródła rzutu technicznego oznaczenie kondygnacji może się różnić.

Poddasze użytkowe / nieużytkowe

Oznaczenia poddasza pojawia się głównie w domach jednorodzinnych, bliźniakach, szeregówkach i mieszkaniach z antresolą. Sposób w jaki poddasze użytkowe/nieużytkowe przedstawione jest na rzucie istotnie wpływa na zrozumienie technicznego rzutu.

Należy rozróżnić, która część poddasza wliczana jest w powierzchnię użytkową nieruchomości, a która powierzchnia stanowi jej część nie użytkową.

Wentylacja - piony i szyby wentylacyjne

Prawidłowe zlokalizowanie pionu wentylacyjnego jest podstawą do wydzielenia łazienki oraz kuchni. Poprawne oznaczenie na rzucie pionu wentylacyjnego może być kluczowe przy sporządzaniu planów lokali usługowych przeznaczonych pod działalność gastronomiczną.

Instalacja elektryczna / wodno-kanalizacyjna

Na technicznym rzucie mieszkania znajdziemy również informacje o rozmieszczeniu instalacji elektrycznej w poszczególnych pomieszczeniach. Wiedza o dokładnej lokalizacji instalacji elektrycznej może być nieoceniona w przyszłości jeśli decydujemy się na remont czy przebudowę pomieszczeń.

Wykonanie adaptacji nieruchomości naruszając instalację elektryczną może narazić nas na dodatkowe koszty plus czas bez dostępu do prądu. Sytuacja jest podobna przy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jej uszkodzenie może narazić nas na dodatkowe koszty.

Punkty świetlne / gniazdka i włączniki

W szczególności przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego gdzie termin oddania nieruchomości jest odległy mamy możliwość wprowadzić zmiany lokatorskie jeszcze zanim budynek zostanie wybudowany.

Wówczas praca z technicznym rzutem mieszkania oraz wyłącznikami, gniazdkami i punktami świetlnymi jest podstawą. Na tym etapie mamy możliwość dostosować rozmieszczenie instalacji elektrycznej w taki sposób, żeby realizacja naszej koncepcji aranżacji była możliwa.

Jest to istotne ponieważ, niektórzy deweloperzy dokonują zmian lokatorskich w cenie zakupu nieruchomości jeśli budynek nie został jeszcze wybudowany oraz jeżeli zakres prac nie przekroczy ustaleń dewelopera.

Strony świata - róża wiatrów

Zlokalizowanie północy na technicznym planie nieruchomości jest istotne z kilku względów. Przede wszystkim ekspozycja okien na określone strony świata może zapewnić więcej dziennego światła, bądź je ograniczyć.

strony świata na rzucie mieszkania

Ma to znaczenie w szczególności w jesienno-zimowym czasie oraz w lecie podczas gorących upałów.

Lista symboli pojawiających się na planie mieszkania może być dla nas ważnym źródłem informacji dlatego powinniśmy zapoznać się z najczęściej pojawiającymi się symbolami na rzucie nieruchomości.

Od kogo otrzymamy techniczny rzut mieszkania

Techniczny plan mieszkania otrzymamy zawsze jeśli zlecimy wykonanie dokumentacji i pomiarów naszej nieruchomości architektowi. Dodatkowo każdym pozwoleniu na budowę poza wnioskiem o pozwolenie na budowę składany jest również projekt architektoniczno-budowlany, który zawiera właśnie techniczne informacje o nieruchomości.

Również na prośbę dewelopera przy zakupie nieruchomości możemy otrzymać techniczny rzut mieszkania naszej nieruchomości. Standardowo tego typu plany nie są dołączane do oferty dewelopera na portalach.

Natomiast jeśli pojawi się taka potrzeba należy kierować zapytanie do działu sprzedaży dewelopera, który uzyska informacje od biura projektowego przygotowującego projekt architektoniczno-budowlany.

Rzut mieszkania w bloku

Rzut mieszkania w bloku jest planem nieruchomości zlokalizowanym na określonym piętrze budynku. Czym różni się się rzut mieszkania w bloku od zwykłego planu mieszkania?

rzut mieszkania w bloku

Jedyna różnica może polegać na tym, że posiadając rzut mieszkania w bloku wraz z przyległymi nieruchomościami zlokalizowanymi na tym samym poziomie, uzyskamy informację o rozkładzie i metrażu sąsiadujących lokali.

Co w sytuacji zakupu kilku nieruchomości na jednym piętrze może być pomocne.