Jak stworzyć techniczny rzut mieszkania
Techniczny plan mieszkania jest podstawowym źródłem informacji o nieruchomości, którą oglądamy. Poprawne przygotowanie technicznego rzutu mieszkania może ułatwić jedną z następujących czynności:
- wykończenie pod klucz nieruchomości
- przebudowa, rozbudowa istniejącej nieruchomości
- zmiany aranżacyjne w mieszkaniu, domu czy lokalu
- przygotowanie kosztorysu pod zakup materiałów na remont
W przygotowanym materialne zwrócimy uwagę na kluczowe elementy każdego technicznego rzutu mieszkania. Pokażemy również jak stworzyć techniczny plan, który będzie czytelny dla odbiorcy.
Symbole technicznego planu mieszkania
Ponieważ techniczny rzut dostarcza podstawowe informacje o nieruchomości, powinniśmy zatem zadbać o poprawne wyświetlanie parametrów mieszkania.
Poniższa lista zawiera podstawowe obiekty, dzięki którym techniczne plany mieszkań są czytelne. Dlatego powinniśmy się z nią zapoznać i przetestować dodanie, każdego z tych obiektów.
Rodzaje ścianŚciany są pierwszym i zarazem podstawowym źródłem informacji na rzucie. Dokładny rozkład poszczególnych powierzchni oraz rodzaj ścian może istotnie wpłynąć na prace remontowo-budowlane.
W naszym programie do rzutów mamy do dyspozycji ściany nośne, działowe, balkonowe oraz ukryte.
Długość ściany zewnętrznej i wewnętrznej
Pierwsza istotna informacja dla odbiorcy rzutu dotyczy długości poszczególnych ścian. Tworząc ścianę dostarczamy informacje o jej długości. To od nas zależy czy udostępnimy długość ściany zewnętrznej na rzucie mieszkania.

Długość ściany wewnętrznej różni się zawsze od ściany zewnętrznej, ponieważ ściana wewnętrzna oddzielona jest kolejną ścianą, skracając tym samym jej długość.
Przenosząc rzeczywiste wymiary na techniczny rzut mieszkania pamiętajmy właśnie o tym, że długości ściany wewnętrznej i zewnętrznej będą się różnić o grubość ściany nośnej oraz działowej.
Grubość ściany nośnej i działowejMamy wpływ na grubość ściany nośnej. Domyślnie ściana nośna ma 25 centymetrów grubości. Co oczywiście możemy zmienić w ustawieniach danego rzutu/
Ścianka działowa domyślnie ustawiona jest na 12 centymetrów grubości. Grubości mają znaczenie przy tworzeniu dokładnego technicznego planu mieszkania.
DrzwiDrzwi odpowiadają za komunikację pomiędzy pomieszczeniami. Dokładne rozmieszczenie drzwi na rzucie pozwoli lepiej zorientować się gdzie jest główne wejście, a gdzie są przejścia pomiędzy pomieszczeniami.

Ustawiając drzwi na rzut możemy jeszcze zmienić ich kierunek oraz stronę otwierania co może być przydatną informacją. W szczególności przy małych i wąskich pomieszczeniach.
OknaOkna odpowiadają za doświetlenie pomieszczeń. Ich poprawne rozmieszczenie istotnie wpływa na komfort życia. To od ilości dostępnych okien zależy liczba pomieszczeń mieszkalnych, które można wydzielić.
SchodySchody odpowiadają za komunikację pomiędzy poziomami. Prawidłowe rozmieszczenie schodów ułatwia zorientowanie się w całym rzucie nieruchomości. Znaczenie ma również kierunek wchodzenia i schodzenia.

Każda nieruchomość z balkonem jest bardziej atrakcyjna od mieszkania bez balkonu. Powinniśmy zaznaczyć na rzucie informacje o balkonie jeśli jest dostępny.
Jeśli przygotowujemy zwymiarowany rzut mieszkania na własne potrzeby, możemy wprowadzić dokładne wymiary ścian balkonowych dla przyszłych potrzeb aranżacji.
Pion wentylacyjnyPion wentylacyjny zaznaczamy na rzucie mieszkania wydzielając osobne pomieszczenie, w którym wyłączamy wyświetlanie powierzchni. Dzięki temu pion wentylacyjny nie wlicza się w powierzchnię nieruchomości.

Na planie mieszkania mamy możliwość zaznaczyć czy określone pomieszczenie jest przestrzenią użytkową czy powierzchnią, która nie wlicza się w użytkowy metraż nieruchomości.
Kąty sąsiadujących ścianKąty między ścianami mogą ułatwić nam dodanie mebli na rzut nieruchomości jeśli ściany mają nieregularne kąty łączenia między sobą.

To my decydujemy czy informacja o kątach między ścianami będzie dostępna czy nie będzie na wyeksportowanym rzucie. W ustawieniach rzutu możemy wyłączyć wyświetlanie kątów przy eksporcie planu mieszkania.
Nazwy pomieszczeńPrzemieszczanie się po nieruchomości nie wiedząc w jakim pomieszczeniu się znajdujemy może być frustrujące. Dlatego na rzucie powinniśmy dostarczyć informację o nazwie poszczególnego pomieszczenia.
W ustawieniach każdej nieruchomości możemy dowolnie zmieniać nazwy wszystkich pomieszczeń.

Metraż wyliczany jest na podstawie długości ścian wprowadzanych na rzut mieszkania. Jeśli długości określonych ścian są wyłącznie poglądowe, możemy nadpisać każdą powierzchnię pokoju rzeczywistym metrażem pochodzącym z nieruchomości.
Wystarczy, że przejdziemy do ustawień określonego pomieszczenia.
Legenda na rzucieLegenda na rzucie stanowi zbiorcze podsumowanie informacji o powierzchni oraz o poszczególnych nazwach pomieszczeń. Dzięki czemu zapamiętanie całego metrażu nieruchomości jest łatwiejsze.
Strony świata i róża wiatrówStrony świata istotnie wpływają na naświetlenie oraz nasłonecznienie. Dodając informację o kierunkach ekspozycji okien możemy dostarczyć przydatne informacje na rzucie dla odbiorcy.

Omówiona powyżej lista symboli na planie mieszkania stanowi część obiektów dostępnych w programie do rzutów. Pozostałe obiekty aranżacji nieruchomości są dostępne pod ikoną “Meble” w naszym programie do rzutów.
Edytowanie technicznego rzutu mieszkania
Kolejnym krokiem na drodze do płynnego i szybkiego tworzenia technicznego planu mieszkania jest jego edycja. Powinniśmy zapoznać się z podstawowymi możliwościami edycji planu mieszkania, żeby proces tworzenia przebiegał sprawnie.
Edycja technicznego rzutu mieszkania odbywa się poprzez przejście w ustawienia pomieszczenia, mebli bądź, ścian, drzwi i okien prawym przyciskiem myszy lub klikając "enter" po najechaniu na określony obiekt lub pomieszczenie.
Nadpisanie wymiaru ściany wewnętrznej i zewnętrznejJeśli wprowadzamy ściany w celach poglądowych, a mimo tego chcemy wprowadzić faktyczną długość ściany, wystarczy, że wpiszemy jej parametry przechodząc do ustawień. Nadpisanie powierzchni poszczególnego pomieszczenia
Sytuacja wygląda podobnie przy sumowaniu powierzchni pomieszczenia i całego rzutu przy wprowadzaniu wyłącznie poglądowych długości ścian. Możemy dowolnie nadpisać powierzchnię każdego pokoju przechodząc do ustawień pomieszczenia.
Zobacz jak wiele zyskasz
Stwórz skuteczną ofertę, która przyciągnie uwagę klientów
Wyróżnij się na tle innych ofert
Przygotuj spersonalizowaną prezentację
Przedstaw kluczowe cechy nieruchomości
Zwiększ wiarygodność oferty
Zadbaj o czytelność ogłoszenia